Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

South Central USD 5

  • Michael Ackerman

    Bus Driver
  • Kortney Allen

    Elementary Grade 2
  • Deb Anderson

    Kitchen
  • Kayla Anderson

    Preschool Para
  • Lynette Anderson

    Kitchen
  • Jacque Bailey

    ACHIEVE Para
  • Samantha Beale

    Elementary SPED
  • Shandi Bettasso

    PK-12 Counselor
  • Roxann Bieck

    Elementary/Preschool Para
  • Karri Biede

    District School Psychologist
  • Aaron Biltoft

    Middle School Science
  • Holly Bischoff

    Middle School Language Arts
  • Jo Ann Bischoff

    Secondary Secretary
  • Jared Blackwell

    Secondary Math
  • Stacey Bohlke

    Elementary Speech Language Pathologist
  • Ashley Borer

    Secondary Science
  • Jeremy Borer

    Technology Director/ SC Media
  • Kathleen Brennfoerder

    Middle School SPED
  • Krista Calderon

    Tech Integration Specialist/ Computer Science K-5
  • Katie Callan

    District Licensed Mental Health Psychologist
  • Mary Carriker

    Elementary Grade 3
  • Mandi Clark

    Middle School Math
  • Janelle Corman

    Spanish Teacher
  • Keri Dane

    Middle School Para
  • Brooke DeFrain

    Elementary Grade 4
  • Candice Dooley

    District Administrative Assistant
  • Jim Eberly

    Assistant Athletic Director
  • Kara Esser

    Preschool Para
  • Stan Essink

    NCAPS Director/Associate Principal/Industrial Tech/
  • Lacey Franzen

    Vocal Music
  • Sarah Fullerton

    Elementary SPED
  • Kathy Gosser

    Preschool Para
  • Mandy Gosser

    ACHIEVE Para
  • Crystal Haecker

    Preschool Teacher
  • Jamie Hajny

    Custodian
  • Corbin Hansen

    Elementary Grade 1
  • Sadie Hansen

    Elementary Grade 2
  • Jessica Herrold

    Physical Therapist
  • Mame Hild

    Secondary Library Para
  • Cassandra Himmelberg

    Occupational Therapist
  • Pam Hinrichs

    Elementary Library Para
  • Jody Hitesman

    District SPED Director
  • Nicole Hoffman

    Elementary Grade 5
  • Amanda Johnson

    Secondary Language Arts
  • Janette Katen

    Bus Driver
  • Sue Koohmaraie

    Elementary Para
  • Andrew Kuta

    Secondary Math
  • Jeana Lipovsky

    Middle School Para
  • Johnnie Meers

    Bus Driver
  • Darwin Nielsen

    Custodian
  • Derek Ninabuck

    Custodian
  • Freeda Novacek

    Preschool Teacher
  • Krystin Oborny

    6-12 Agriculture/FFA
  • Jaime Oswald

    Secondary SPED
  • Julie Otero

    District Superintendent
  • Jarod Owens

    K-5 Counselor/SPED Teacher
  • Erika Pahl

    Preschool Teacher
  • Darrell Pernicek

    Secondary Science
  • Sharon Radabaugh

    Elementary Para/Art
  • Alexis Ramer

    Elementary Grade 5
  • Trae Ramer

    Middle School Language Arts
  • Laura Reed

    Secondary Art
  • Brandie Rempe

    Secondary Para/Bus Driver
  • Eric Rempe

    Custodian
  • Devin Rethman

    Instrumental Music
  • Deb Runyan

    Elementary Secretary
  • Molly Schoof

    Secondary Language Arts
  • Spencer Schoof

    Secondary Industrial Tech/Manufacturing
  • McKenna Schuck

    Elementary Grade 1
  • Jennie Schultz

    ACHIEVE Teacher
  • Brenda Searle

    Nurse
  • Jason Searle

    Secondary Principal
  • Nanette Shackelford

    Secondary Business
  • Jack Shadley

    Secondary PE/Health
  • Jessica Shipley

    Secondary Social Studies
  • Amanda Skalka

    District Curriculum Director
  • Linda Skalka

    District Food Service Manager
  • Tim Skalka

    Bus Driver
  • Gaynor Smith

    Bus Driver
  • Michele Soucie

    Secondary Para
  • Elizabeth Spray

    Elementary - Kindergarten
  • Lindsey Spray

    Human Resources/Bookkeeping
  • Melodie Spurling

    Elementary Grade 4
  • Julie Studnicka

    PreK-5 Principal
  • Matt Swartzendrueber

    Athletic Director/MS Social Studies
  • Shawna Taylor

    Elementary Para
  • Robert Theer

    Head Custodian
  • Mollie Thompson

    Middle School Math
  • Karisa Troester

    SCALE/ACHIEVE Para
  • Amanda Turman

    Preschool Para
  • Deb Verbeck

    Kitchen
  • Josey VonSpreckelsen

    Elementary - Kindergarten
  • Makyah Wagoner

    Elementary Grade 3
  • Nicole Warford

    Preschool Para
  • Paige Weedin

    PreK-5 Speech Language Pathologist
  • Kristi Wehrman

    NCAPS Instructor/ HOSA sponsor
  • Heather Wharton

    Preschool Para/Driver/Trans
  • Melissa Whitefoot

    Elementary Para
  • Britney Whitten

    Preschool Teacher
  • Robert Willicott

    SCALE/ACHIEVE Para
  • Cole Wiseman

    Elementary PE
  • Cindee Woodbury

    CIA Director Assistant
  • Tiffnie Yost

    Preschool Para